Historie karate
     Historie JKA
     Zajímavé odkazy

Osobnosti karate
Hideo OCHI 9.DAN
Koichi Sugimura 8.Dan
Shinji Akita 6.Dan
Hanskarl Rotzinger 6.Dan
Markus Rues 6.Dan


:: Karate - P - Klub Tábor - JKA::

JKA
www.jka.cz

          Za zkratkou JKA se skrývá název Japonské asociace karate - anglicky Japan Karate Association, japonsky NKK-Nihon Karatedo Kyokai. Je nejstarší a prakticky nejrozšířenější organizací na světě sdružující dnes více jak 140 států. Základy této organizace byly položeny okinawským mistrem karate Gichinem Funakoshim, který po předvedení karate v Japonsku v roce 1922 zůstal v Tokiu a tam začal s výukou karate. Změnil původní název  a význam karatejutsu (technika čínské ruky) na karatedo (cesta prázdné ruky). Funakoshi zvolil tyto znaky nejen proto, že se v karate bojuje prázdnou rukou, ale i pro jejich význam v zenbudhistické filozofii "stát se prázdným". Pro mistra Funakoshiho bylo karatedo bojovým uměním, ale také prostředkem tvorby charakteru. Napsal:

" Jako lesklý povrch zrcadla odráží vše, co je před ním a jako se tichým údolím nese i slabý zvuk, tak musí žák karate vyprázdnit ze své mysli sobectví a zkaženost při úsilí vhodně reagovat na cokoli, s čím se může střetnout. Toto je význam kara, neboli prázdný v karate"

          V roce 1936 bylo postaveno SHOTOKAN DOJO, kde mistr vyučoval. Po tomto Dojo byl později nazván i styl karate, který cvičil, přestože sám mistr říkal, že necvičí žádný zvláštní styl, neboť karate je jenom jedno. I přesto byl tento styl nazván Shotokan-ryu, stal se nejrozšířenějším stylem karate ve světě a jeho propa- gátorem, nositelem a garantem je právě organizace JKA. V roce 1958 pak byla oficiálně uznána japonským ministerstvem školství a Karatedo-Shotokan-ryu bylo od této chvíle začleněno do výuky Budo na japonských školách spolu s Judo a Kendo. Ještě v roce 1958 bylo uspořádáno I.Celojaponské mistrovství v karate, které se od té doby koná každý rok.

          Po smrti mistra Funakoshiho byl dlouhou dobu v čele JKA mistr Masatoshi Nakayama, pod jehož vedením pronikla JKA do celého světa. V současné době stojí v čele JKA mistr Motokuni Sugiura. JKA má vlastní "parlament", který pomáhá řídit celou organizaci. V tomto parlamentu nazývajícím se Shihankai jsou zastoupeni všichni významní instruktoři Karatedo-Shotokan-ryu celého světa. Jedním z nich je i Shihan Hideo Ochi, který je pověřeným instruktorem JKA pro Evropu a je též hlavním instruktorem JKA ČR.

          JKA ČR vznikla v roce 1995 a sdružuje všechny zájemce o kvalitní tradiční karate-Shotokan-ryu. Přestože je české JKA mladou organizací, důkladné vedení Shihana Ochiho se projevilo velmi brzy a dnes máme kromě úspěchů v růstu technické úrovně též úspěchy i na mezinárodních soutěžích.Máme v našich řadách MISTRA EVROPY, řadu medailistů z ME a MS. JKA ČR se snaží maximálně podpořit své členy a umožnit jejich růst pořádáním řady hodnotných seminářů, trenérských školení a v neposlední řadě i soutěží.


převzato z článku Stanislava Bílého

Soutěže:
07.10.2023 Propozice Kadaň
04.11.2023
02.12.2023 DOJO Tábor
Videa .. >>>

Kde nás najdete:
Karate - P - Klub Tábor
Josef Pěknic  / 5.DAN
Mezinárodní instruktor JKA Karate
tel: 777 566 440
peknic@karate-tabor.cz

msmt
Sponzoři
Simopt
Nej.cz
Ambrozia